Kişisel bakım

Kişisel bakım

Kişisel bakım nedir?

Kişisel bakım, kişisel ve özel hijyen ve tuvaletin yanı sıra giyinme ve kişisel görünümünüzü koruma desteğini ifade eder.

Yaşlılar için kişisel bakım şunları kapsayabilir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • Yatak banyoları da dahil olmak üzere banyo ve duş
 • Losyonların ve kremlerin gerektiği gibi uygulanması
 • Giyinmek ve yatmaya hazırlanmak
 • Ağız hijyeni
 • Makyaj ve saç bakımı uygulama
 • Tıraş desteği
 • Ayak bakımı, özellikle diyabetikseniz, ayaklarınızla ekstra uyanık olmanız gerekir
 • Tuvalete kadar size yardımcı olmak, tuvalet veya yatak tavası kullanmak da dahil olmak üzere
 • Kontinans pedlerinin değiştirilmesi ve samimi alanların temizlenmesi
 • Yatak yaralarını germek ve önlemek için yatakta hareketli pozisyonu destekleyin
 • Stoma veya kateter torbasının veya başka bir klinik müdahale şeklinin değiştirilmesi veya bakımı

Sizi bir kişi olarak tanımaya çalışırken, bakım planınız beğenilerinizi ve beğenmediklerinizi, kullanmak istediğiniz hijyen veya güzellik ürünlerini ve kendinizi en rahat hissettiğiniz hijyen veya güzellik ürünlerini özetleyecektir.

Tırnak kesme, tıraş ve diyabetik ayak bakımı gibi belirli görevler, destek planınızda her zaman bakıcınız için özel talimatlarla özetlenecektir.

Her bakıcı, kişisel sınırlarınıza saygılı ve sağduyulu bir şekilde kişisel bakım sağlamak için ustalıkla eğitilmiştir. Her zaman saygınlığınızı ve bağımsızlığınızı sağlamanın önemini öğrendikleri kapsamlı bir eğitim üstlenirler.

Bakıcılar kişisel bakımın tüm yönlerini sağlamak için eğitilmiş olsalar da, kendiniz için yapmayı tercih edeceğiniz bazı şeyler olabilir. İyi bir bakıcı, istediğiniz zaman size her zaman yer açacak ve mümkün olan her yerde bağımsızlığınızı teşvik edecektir.

Kişisel bakım seçenekleri

Her bakım şekli gibi, kişisel bakımla destek tamamen bireysel ihtiyaçlarınız ve kişisel rutinleriniz etrafında inşa edilir. Kahvaltıdan önce yıkanmak veya yatmadan önce banyo yapmak istiyorsanız, bir bakıcı programınızı memnuniyetle takip edecek ve istediğiniz gibi yaşamanıza izin verecektir.

Evde bakım ile, ihtiyacınız olan desteği sağlamak için günün belirli saatlerinde veya hatta bir gecede ziyaret eden bir bakıcıya sahip olma seçeneğiniz vardır.

Sürekli desteğe ihtiyacınız varsa, 24 saat bakım sağlamak için evde sizinle yaşayan bir bakıcıya sahip olmak en iyisi olabilir. Bakımda yaşayanların neleri kapsadığı hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Birçok bakıcı, kişisel bakıma ek olarak diğer görevlerle de desteklemektedir. Aslında, ilaç uygulamak, sınırlı hareket kabiliyetine sahip olanların evde güvenli bir şekilde hareket etmelerine yardımcı olmak (özellikle vinçleri ve destekleri kullanarak) ve yemekler hazırlayabilir, ev işlerini tamamlayabilir ve hatta arkadaşlık, sürekli destek ve teşvik sunabilirler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİZE ULAŞIN

HARİTADAKİ YERİMİZ